Słupsk

szczypior
703 wyświetleń
20160715 113415

Słupsk – atrakcje turystyczne.

Położone nad rzeką Słupią miasto należy do nielicznych na wybrzeżu, które pozostały harmonijnym kompleksem urbanistycznym, nienaruszonym przez burze dziejowe. Za czasów książąt zachodniopomorskich Słupsk przejściowo trafił do rąk Krzyżaków jako zastaw za pożyczkę. W czasach największego rozkwitu w XIV-XVI w. miasto miało port w Ustce i należało do Hanzy. W Słupsku przetrwało wiele ładnych eklektycznych kamienic i willi. Spacer al. Wojska Polskiego, Sienkiewicza i ul. Kilińskiego zajmie ok. i godz. Przy końcu tej ostatniej, w XIX-wiecznym budynku, mieści się browar Broka, przy którym znajduje się sklep (pn.-pt. 8.00-18.00, sb. 8.00-14.00, nd. 10.00-14.00).

Co warto zobaczyć w Słupsku ?

  • Pomnik Henryka Sienkiewicza – Odsłonięty w 1960 roku pomnik przy Alei Sienkiewicza autorstwa Krystyny Trzeciak przedstawia pisarza z księgą w ręku.

  • kaplica św. Jerzego – Kaplica pełniła w średniowieczu funkcję kościoła szpitalnego, znajdowała się poza murami średniowiecznego grodziska, na skrzyżowaniu dawnych dróg z Gdańska, Szczecina i na południe. Kaplica pochodzi z I połowy XIX wieku. XV w., zbudowana jest z cegły.

  • park im. Jerzego Waldorffa i obelisk Ludwika Zamenhofa – Na terenie parku znajdują się pomniki poświęcone Karolowi Szymanowskiemu i Klawiaturze Gwiazd. Upamiętniają one zwycięzców Słupskiego Festiwalu Pianistyki Polskiej. Znajduje się tam również obelisk poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi, twórcy esperanto.

  • Baszta czarownic – W zamku, który jest pozostałością średniowiecznych fortyfikacji miejskich, znajdowało się kiedyś więzienie, w którym przetrzymywano głównie kobiety oskarżone o czary. Zamek ten znany był z sal tortur, w których przetrzymywano więźniów do czasu wykonania wyroku. Często przetrzymywano ich tutaj, dopóki nie spalono ich na stosie.

  • Nowa Brama – Fortyfikacja powstała jako ostatnia brama obwarowań miejskich wzniesiona w XIV-XV wieku, wchodziła w skład wschodnich murów obronnych Słupska.

  • ul. Nowobramska, deptak – popularny deptak w Słupsku, często organizujący różnego rodzaju imprezy uliczne, wystawy, koncerty i inne atrakcje.

  • zabytkowy tramwaj przy Nowej Bramie – W 2004 roku został wzniesiony przy ul. Nowobramskiej przy Bramie Nowej, jako swoisty symbol tramwajów kursujących po Słupsku w latach 1910-1959. W sezonie letnim w tramwaju działa punkt informacji turystycznej;

  • Pomnik Bogusława X Wielkiego – Pomnik znajduje się przed wejściem do Zamku Książąt Pomorskich i znajduje się tam do dziś. Cieszy się największym uznaniem wśród wszystkich książąt pomorskich.

  • Zamek Książąt Pomorskich – wybudowany w stylu gotyckim w 1507 roku przez księcia Bogusława X Wielkiego, pod koniec XVI wieku przebudowany na budynek dwupiętrowy w stylu renesansowym, wybudowany w okolicach rzeki Słupi w granicach dawnego grodu średniowiecznego.

  • Kościół Mariacki – Kościół ten został pierwotnie wzniesiony w XII wieku w stylu gotyckim i wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków. Warto zwrócić uwagę na imponującą barokową ambonę wewnątrz kościoła.

  • Brama Młyńska – jest częścią wschodnich fortyfikacji miasta, nazwanych tak ze względu na bliskie sąsiedztwo młyna wodnego. Założony w XIV wieku, zniszczony przez Armię Czerwoną w 1945 roku i odbudowany w 1966 roku.

  • Ratusz Miejski – Neogotycki budynek ratusza powstał w 1901 roku, a w wielu jego wnętrzach znajdują się monumentalne obrazy, witraże i klucz do zjednoczonej Europy. Na wieży ratuszowej można zobaczyć portrety prezydentów Słupska.

  • Kościół św. Jacka – Zbudowany w stylu gotyckim w XV wieku, ten zabytkowy kościół został później przebudowany w stylu barokowym. We wnętrzu znajduje się wiele dzieł sztuki sakralnej z różnych okresów.

 

 

Ciekawe miejsca w pobliżu

Zdjęcia Słupsk

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty