Rezerwat przyrody „Świdwie”
Atrakcje Turystyczne
Założenie rezerwatu
Rezerwat przyrody „Świdwie” powstał w 1963 roku dzięki pracy i zaangażowaniu Jerzego Noskiewicza, ornitologa z pasją. Znajduje się w obrębie polodowcowego jeziora Świdwie, co stanowi jego unikalne, naturalne środowisko. Po burzliwych latach komunizmu, kiedy to jezioro było zanieczyszczane przez PGR-y, a samoloty wojskowe płoszyły ptaki, rezerwat otrzymał w końcu należną mu ochronę po odzyskaniu przez Polskę suwerenności.
Powiększenie obszaru ochrony
Nie tylko niemal dwukrotnie zwiększono powierzchnię (do 900 ha) obszaru chronionego, ale również zaczęto skrupulatnie egzekwować obowiązujące regulacje. Dzięki temu Rezerwat przyrody „Świdwie” jest dziś ostoją ptactwa błotnego i wodnego.
Fauna i flora rezerwatu
Schronienia szukają w nim ogromne stada żurawi, wilg, błotniaków, a także można spotkać bielika. Szacuje się, że obszar zamieszkuje łącznie 180 gatunków ptaków lęgowych, a kolejne 70 gatunków to ptaki wędrowne. Zwiedzanie rezerwatu jest utrudnione z racji obowiązujących w nim rygorów; nie wolno przemieszczać się niewyznaczonymi ścieżkami.
Edukacja ekologiczna w rezerwacie
W latach 90. podjęto jednak próbę przybliżenia turystom skarbów miejscowej przyrody. W pobliżu miejscowości Węgornik wybudowano wieżę widokową i wytyczono ścieżkę przyrodniczą. Znajduje się tam również parking i miejsce do rozpalenia ogniska. Od 2000 r. we wsi Bolków funkcjonuje Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Świdwie. Placówka promuje ochronę przyrody wśród młodzieży, prowadzi również dokumentację fauny i flory rezerwatu.
Aktywność edukacyjna i atrakcje dla turystów
Organizowane są zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, prelekcje ukazujące gatunki zwierząt objętych specjalną ochroną w ramach sieci NATURA 2000 czy prezentacje technik i narzędzi z epoki kamienia. Z kolei w położonej po północnej stronie jeziora miejscowości Zalesie został w 2013 r. utworzony Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej im. Stanisławy i Czesława Czyżewskich, w którym również można uzyskać wiele informacji o lokalnym ekosystemie. Placówka organizuje zajęcia grupowe i wystawy dla turystów indywidualnych, skutecznie popularyzując wiedzę poprzez zabawę.