Atrakcje Turystyczne
Golczewo – atrakcje turystyczne
Golczewo położone jest w przepięknej krainie, pomiędzy dwoma jeziorami – Szczucze i Okonie, gdzie swój bieg zaczyna rzeka Niemica. Golczewo to średniej wielkości miasto gminne. Jest znany jako jedno z najstarszych miast w okolicy, którego historia sięga czasów średniowiecza.
Ci, którzy szukają relaksu, bez trudu odnajdą się w mieście. Oprócz pięknych jezior, urokliwych rzek i bujnych lasów, przez miasto przebiegają również szlaki spacerowe – Szlak przez Las Golczewski, Szlak Doliną Niemicy. Miasto zachwyca otaczającą przyrodą, florą i fauną okolicznych terenów. Miłośnicy kąpieli wodnych i słonecznych, wędkarstwa, polowań i obserwacji ptaków znajdą tu miejsce dla siebie. To czyste, wyjątkowe miejsce położone z dala od zgiełku wielkich miast, gdzie cisza i spokój pozwala podziwiać cuda natury i zaznać upragnionego wypoczynku.
Golczewo – co warto zobaczyć
- Pierścieniowate grodzisko z IX w.
- Ruiny zamku z dobrze zachowaną XIII-wieczną, najwyższą na Pomorzu Zachodnim wieżą obroną (33,6 m)
Zabudowa ul. Zwycięstwa - Dom ryglowy z XIII w
- Studnia artezyjska z żabą w koronie
- Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli, powstały w XV w. z masywną wieżą dobudowaną w 1882 r.
- Jezioro Szczucze
- Jezioro Okunie
- Rezerwat przyrody Golczewskie Uroczysko
Golczewo i okolice, co warto zobaczyć
Gadom – eklektyczny dwór z XIX w. i park naturalistyczny z początku XIX w.
Kłęby – ruina wiatraka holenderskiego z 1865 roku, który jest zabytkiem budownictwa przemysłowego, zbudowany został z cegły ceramicznej (ściany), a fundament i cokół z ciosów kamiennych
Kozielice – kościół p.w. Chrystusa Króla zbudowany w XIV w. Kościół jest murowany, z kamienia polnego i cegły, wewnątrz znajdują się: późno gotycka ambona z XV w., chrzcielnica barokowa z końca XVII w. oraz neogotyckie organy z prospektem z 1878 r.
Mechowo – kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, tę gotycką budowlę kamienną z wieżą drewnianą z 1647 r. W XVIII w. powstała kaplica grobowa od strony wschodniej. Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz z 1709 r. drewniany, polichromowany, ambona z 1712 r., balaski z 1709 r. dzwon gotycki z XV w.. W miejscowości znajduję się również Pałac z XVIII/XIX w z parkiem krajobrazowym z XIX w.
Niemica – kościół ryglowy p.w. św. Michała Archanioła z 1795 r. na miejscu renesansowego ryglowego kościoła zawalonego w 1780 r. według projektu z 1780 r. Dawida Gilly; drewniana, wolnostojąca dzwonnica wieżowa z 1647 r. W miejscowości znajduję się również dwór o cechach eklektycznych z końca XIX w z parkiem krajobrazowym z przełomu XIX/XX w.
Unibórz – c w stylu neogotyckim wybudowany w końcu XIX w. na miejscu świątyni, która spłonęła razem z większością zabudowy wiejskiej w 1875 r.
Upadły – kościół p.w św. Józefa z XIX w. murowany z kamienia, z cmentarzem otoczonym kamiennym murem i starodrzewiem, XIX-wieczny cmentarz wraz z aleją lipową
Wołowiec – pałac z początku XIX w. z parkiem krajobrazowym o cechach angielskich z II połowy XIX w.
Wysoka Kamieńska – wieża ciśnień z początków XX w. i zabytkowy dworzec kolejowy