Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

szczypior
294 wyświetleń
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie

Początki filharmonii w Szczecinie

Pierwotne korzenie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie datują się na rok 1884, kiedy to wzniesiono budynek Konzerthaus. Niestety, po zniszczeniach wojennych nie podjęto decyzji o jego odbudowie, a ruiny rozebrano w 1962 roku. W 1948 roku powołano do życia Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, która przez pierwsze 10 lat działalności nosiła nazwę Orkiestry Symfonicznej Robotniczego Towarzystwa Muzycznego.

Nowy budynek Filharmonii

Obecny gmach Filharmonii, który posiada cztery kondygnacje nadziemne i dwupoziomowy parking podziemny, powstał w 2014 roku na miejscu zburzonego Konzerthausu przy ul. Małopolskiej 48. Charakteryzuje się zygzakowatą linią dachu oraz szklaną elewacją w śnieżnobiałym kolorze, wspieraną pionowymi profilami aluminiowymi. Projekt ten, autorstwa Estudio Barozzi Veiga, przypomina wierzchołek góry lodowej.

Charakterystyka architektoniczna Filharmonii

Gmach Filharmonii zdecydowanie wyróżnia się na tle architektury Szczecina. Miał stać się niemal natychmiast symbolem miasta, ale jednocześnie nie odstawać kształtem od otoczenia – „współgrać z wieżami kościołów i gmachów publicznych oraz wielospadowymi dachami budynków mieszkalnych”. Trzeba przyznać, że cel ten udało się osiągnąć. Konstrukcja jest nie tylko piękna i nowoczesna, ale doskonale harmonizuje z architekturą miasta.

Wnętrze gmachu Filharmonii

W centrum gmachu sytuuje się sala symfoniczna o ścianach pokrytych imitacją złota dla wywołania skojarzenia ze słońcem. Duże znaczenie podczas prac miało zapewnienie odpowiednich właściwości akustycznych sali koncertowej, które stoją na najwyższym poziomie i nie odbiegają od światowego wzorca w tej dziedzinie, wyznaczonego przez Musikverein w Wiedniu. Sala ta może pomieścić 1000 słuchaczy.

W budynku znajduje się również sala kameralna przeznaczona dla 200 osób oraz przestrzeń wystawowo-konferencyjna.

Nagrody i wyróżnienia dla Filharmonii

Jednym z dowodów na wspaniałość całego projektu są liczne wyróżnienia, w tym zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe w 2015 roku.

Działalność Filharmonii

Działalność filharmonii opiera się na organizacji koncertów symfonicznych i kameralnych, warsztatów edukacyjnych, koncertów rodzinnych i szkolnych oraz wystaw. Szczecin odwiedziło wielu znanych dyrygentów i solistów. Budynek filharmonii, poza porami koncertów i innych wydarzeń, jest udostępniony do zwiedzania.

Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie 3
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie 3
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie 4
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie 4
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie 2
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie 2
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczyslawa Karlowicza w Szczecinie

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również