Elektrownia wodna w Gałąźni Małej – atrakcje turystyczne
Na terenie gminy Kołczygłowy znajduje się jedna z najstarszych elektrowni wodnych. Elektrownia zarówno z uwagi na rozwiązania techniczne, jak i malowniczość krajobrazu, jest unikatowa i to na skalę europejską.
Elektrownia położona jest w najpiękniejszej części zlewni rzeki Słupi. Projekt budowy rodził się od 1889 roku, a prace w pierwszym etapie wykonane zostały w latach 1912-1914. Skierowano wówczas wody rzeki Słupi (zlewnia 312 km2) do jez. Głębokiego o powierzchni 113 ha. Stąd żelbetowymi sztolniami o średnicy 190 cm i kanałami otwartymi długości ponad 4 km oraz syfonem pod drogą do Bytowa, następnie rurociągami (żelbetowym oraz stalowym, o średnicy 190 cm, długości 668 m) woda dopływała do Gałąźni Małej, gdzie usytuowano budynek elektrowni. Tam woda wypływała z turbin i powracała do koryta rzeki Słupi.
W 1920 roku wykonano drugi etap budowy – zaporę ziemną z jądrem iłowym, przegradzając dolinę rzeki Bytowej i kierując jej wody (zlewnia 213 km2) również do jez. Głębokiego. Zapora długości 205 m i wysokości 7 m utworzyła nowy zbiornik, mieszczący 850 tys. m3 wody.
Razem z wykonanymi wcześniej obiektami ciąg budowli i derywacji przedłużył się do 13 km i zapewnił dopływ wody na turbiny w ilości 5,69 m3/s, co po zmagazynowaniu w zbiornikach wodnych umożliwiło w godzinach szczytu pracę 5 turbozespołów o zainstalowanym przepływie 12 m2/s i mocy 3,5 MW. Spad elektrowni wynosi 38,5 m.
Pięć turbin typu Francis i pięć generatorów pracuje od czasu ich zainstalowania (lata 1913 – 1924) do dnia dzisiejszego. Elektrownia jest pięknie wkomponowana w przyrodę Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Można ją obejrzeć na 16 kilometrowej trasie wzdłuż rzek Słupi i Bytowej.
Gałąźnia Mała – ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć
Atrakcje Turystyczne
Bytów
Zwiedzając Polskę nie można pominąć Bytowa. Jest to miejsce pełne historycznych budowli, które przyciągają turystów z całego świata. Jednym z nich jest Zamek w Bytowie. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli na Pomorzu, która obecnie pełni funkcję Muzeum Zachodniokaszubskiego.
Słupsk
Podróżując dalej na wschód, dotrzemy do Słupska. To malownicze miasto znane jest z Muzeum Pomorskiego, które oferuje cenną wiedzę o historii i kulturze regionu. Nie można zapomnieć o Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. To miejsce, które idealnie nadaje się dla miłośników przyrody.
Lębork
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Lębork. Mimo że jest to małe miasto, ma wiele do zaoferowania. Możemy tam znaleźć Zamek Książąt Pomorskich, jeden z najważniejszych zabyt